Oldalak

2011. március 28., hétfő

Sütőtökös köles-polenta vegyes zöldségraguval


Az elmúlt hónapok bejegyzései alapján úgy tűnhet, hogy csak levesek és desszertek készülnek nálunk mostanság...:-)) Ez részben így is van, illetve pontosan úgy, hogy ennél a kettőnél kísérletezek, ha van rá idő-mód, a főételek pedig nagyon hagyományos és egyszerű vonalon készülnek.
Ez a sütőtökös polenta pl. egy kicsit ráérősebb, a betegségek miatt itthonlevős hétvégén került az asztalra. A család zöldségevő részlegének igen ízlett!:-)


Sütőtökös köles-polenta vegyes zöldségraguval
Hozzávalók (3-4 főre):
A köles-polentához
150 g köles
250 g sütőtök
fűszerek: kurkuma, sáfrány, kömény, koriander, őrölt zsálya
bio zöldségleveskocka (pl. DM-ből)
olívaolaj
kukoricaliszt (nálam helyette vegán kenyérmorzsa)

A zöldségraguhoz:
1 kis fej vöröshagyma
250-300 g sütőtök
150 g zöldborsó
10 db főtt kelbimbó
7-8 főtt karfiolrózsa
7-8 főtt brokkolirózsa
2 ek. paradicsompüré
só, koriander, őrölt majoranna

Jó puhára főzzük a kölest, hogy könnyebben tudjuk pürésíteni.
Megpároljuk a sütőtököt, majd külön pürésítjük a kölest és a sütőtököt is. Egy tálban összekeverjük őket és együtt is pürésítjük. A fűszerekkel ízesítjük. 10 percre visszatesszük a tűzhelyre, és addig kevergetjük, amíg elpárolog belőle a nedvesség. Végül adunk hozzá egy kis olívaolajat, és hagyjuk kihűlni.

Közben elkészítjük a zöldségragut (én vegyes fagyasztott zöldségkeveréket használtam, mert az volt éppen itthon): felkockázzuk a vöröshagymát és a sütőtököt, és kevés vízben megpároljuk. Később hozzáadjuk a borsót is. Ízesítjük a fűszerekkel, a paradicsompürével, és beletesszük a kelbimbót, a karfiolt és a brokkolit. Ha szükséges, felönthetjük még egy kis vízzel.

A langyos kölespolentát kiolajozott formákba öntjük, kicsit a hűtőbe is betehetjük, hogy jobban összeálljon. Sütőpapírral bélelt tepsire borítjuk a formákból a kölest, a tetejét megszórjuk egy kis kukoricaliszttel (vagy kenyérmorzsával), és 200 fokra előmelegített sütőben kb. 10 percig pirítjuk. A zöldségraguval körítjük.

Forrás: Veganblog

2011. március 25., péntek

"Nyers" brownie


Na, miután két héttel ezelőtt jól kiörömködtem magam, milyen jól alakulnak a dolgaink, és ahogy annak ilyenkor lennie "kell":-), azóta aztán volt és van minden, amit csak elképzelni lehet... Betegségek a családban tömegével (kezdte a Nagy 40 fokos lázzal, hasgörccsel, utána jöttem én hasonlóan, illetve olyan derék- és ízületi fájdalmakkal, és lázzal, hogy 3 napig menni is alig tudtam, következett Férj, tart neki még most is, meg a Kicsi is, akinél éppen sípoló tüdővel és nehézlégzéssel küzdünk...:-((. Volt temetés...(nagymamám). Meg mérhetetlen lelki poklok, pusztulások (főként nálam, de Férj is kiveszi belőle a részét rendesen...:-)
Időnként kicsit/nagyon "meghalok", majd újra feltámadok, de megyünk előre, rendületlenül, bízva abban, hogy egyszer majd csak igazán jó lesz!:-)
Megcsináltam ezévi második tisztítókúrámat is (most a dr. Steinberger-félét), és hurrá, január óta lement az 5. kiló! (még hátravan 3-4kg)
2 hét múlva pedig megyek Berlinbe egy 3 napos CANTIENICA-továbbképzésre, az is hurrá nagyon, csak azt nem látom még, hogyan készülök fel majd rá....:-)

A sok "örömködés" után, akkor itt a második nyers sütink, egy nyers brownie! Nagyon finom lett, viszont irgalmatlan tömény, egyszerre két szeletnél nem igen fogyasztható belőle több (vagy különben némi gyomorterheltségre számítsunk:-)!

Nyers brownie
Hozzávalók (egy kb. 20x20 cm-es tepsihez):
100 g mandula (héj nélkül)
25 g kesudió
50 g dió
150 g szárított datolya
1/3 csésze kakaópor (a felét karobbal helyettesítettem)
1 vaníliarúd (nálam 1/2 mk. őrölt vanília)
1/4 tk. só

Krém a tetejére:
75 g kókuszvaj (én kókuszolajat használtam)
60 ml agave szirup
2 ek. kakaópor (nálam 1 ek. karobpor + 1 ek. kakaó)
csipet só
Konyhai aprítógépben felaprítjuk először a mandulát és a kesudiót, majd hozzáadjuk a diót, a datolyát és addig aprítjuk, amíg morzsás lesz, de nem áll még össze. Beletesszük a vaníliarúd kikapart belsejét is. Utána addig keverjük, míg összeáll a massza. Esetleg tehetünk bele néhány evőkanál vizet, ha túl száraz volt a datolya. A masszát belenyomkodjuk a zsírpapírral kibélelt tepsibe. A krémhez a konyhai robotgépben simára keverjük a kókuszvajat az agave sziruppal, és rákenjük a sütialapra. Legalább 1 órára hűtőbe tesszük.

Forrás: Dreena Burton receptjei

2011. március 9., szerda

2011. március 7., hétfő

HETI VEGÁN MENÜ - TIPP

Krókuszok a kertben - szinte csoda!
Fotó: innen
Gyakran, amikor fogalmam sincs éppen, mit főzzek ebédre, belekukkantok a vega házhozszállítók heti menüjeibe, hogy tippeket gyűjtsek.
Különösen szeretem a Napfényes Étterem heti étlapját, mert ők a heti gabonanapok alapján is főznek, és kizárólag vegán konyhájuk van.
Na, szóval most tőlük vettem tippeket, és megosztom itt is, hátha Nektek is segítség.:-)
Szép hetet!:-)

HÉTFŐ
Fokhagymás parajleves
Tejszínes cukkinis rizottó

KEDD
Karalábéleves
Székelykáposzta árpagyönggyel

SZERDA
Csípős raguleves
Kölesfasírt almás káposztával, sült burgonyával

CSÜTÖRTÖK
Daragaluska-leves zöldségekkel
Zöldségragu rozspehellyel

PÉNTEKBrokkolikrémleves
Zöldséges-tofus zabtál

SZOMBAT
Sütőtök-krémleves
Rántott zöldségek barnarizzsel, kovászos uborkával
Fahéjas-almás palacsinta vaníliaszósszal
VASÁRNAP
Francia hagymaleves
Ananászos-currys szejtánragu jázminrizzsel
Császármorzsa eperöntettel

2011. március 5., szombat

Quinoa - fasírt


A nagy januári blogvisszalelkesedésem után, hát igen, mostanság ismét igen csak elmaradoztam... Pedig sokat gondolok ám Rátok, kedves Olvasók!:-) Téma és megkezdett bejegyzés is van jónéhány...

Az elmúlt hónapokban azonban főként az "újra-/visszarendeződés" került előtérbe az életembe/életünkbe.. Ami jó, és másfele vitte/viszi kicsit az energiákat...!:-)
Mint például, hogy 6 év szünet után újra elkezdtem órákat tartani! És ismét megbizonyosodhattam arról, hogy igen, ez az én utam! Nagyon nagy boldogság számomra adni az embereknek, és segíteni azoknak, akik eljönnek hozzám!
Aztán néhány hete részt vehettem egy deeksha-adói beavatáson, mely hatalmas élmény volt számomra! Úgy érzem, az elmúlt 20 év spirituális tapasztalásai és útkeresései után az életem egy nagyon fontos szakaszához értem ismét!
A deeksháról régóta szeretnék már írni itt a blogon is, egyelőre annyit "ízelítőül", hogy pl. az 5 évesünk 7 hónapja nem szed SEMMILYEN allergiagyógyszert, holott 3 hónapos kora óta allergiás, és  2,5 évig MINDEN NAP kellett szednie antihisztamint!!! Persze most jön majd az igazi allergiaszezon, és tünetei azért vannak, de számunkra már ez is óriási eredmény!
És hát nem utolsó sorban pl. az elmúlt 4 évben főként depresszív, majd az utolsó fél évben már a válás szélére süllyedt házasságom is teljesen új, nagyon pozitív szakaszába lépett!:-) Ugyancsak a deekshának köszönhetően! Merthogy időközben a férjem is megtapasztalta a deekshát!:-)

Na, de a további részletekig következzék egy jó kis quinoa (ejtsd: 'kinva') - recept!:-)

Quinoa - fasírt 
Hozzávalók (igen sok, kb. 30-35 db közepes méretű fasírthoz):

200 g quinoa
2 db sárgarépa
1 póréhagyma
1 fej vöröshagyma
1 tk. curry
1 tk. kurkuma
500 ml zöldséglevesalap (nekem ebből jóval kevesebb kb. 200 ml elég volt...)
2 ek. szójaliszt (nálam csicseriborsóliszt)
80 g felaprított napraforgómag
5 ek. sörélesztőpehely
fűszersó
bors
olívaolaj


A sárgarépát lereszeljük, a póréhagymát felaprítjuk. A quinoat folyóvízben jó alaposan megmossuk,, és lecsöpögtetjük.
A vöröshagymát felaprítjuk, forró olajon megpároljuk, a curryvel, kurkumával fűszerezzük, hozzáadjuk a quinoat és kis ideig pirítjuk. Felöntjük a zöldségalaplével és felforraljuk. A quinoat közepes tűzön 10 percig főzzük. Beletesszük a répát és a póréhagymát, majd legalább 5 percig pároljuk. Hagyjuk kihűlni, hozzáadjuk a szójalisztet, élesztőpelyhet és napraforgómagot. Jól elkeverjük, szükség esetén adunk még hozzá egy kis vizet. Sózzuk-borsozzuk, kis fasírtokat formázunk és forró olajon megsütjük.

Megjegyzés: én kenyérmorzsában meghempergettem, olajjal vékonyan kikent tepsibe tettem, és 200 fokon kb. fél órát sütöttem. Így kevésbé volt zsíros a végeredmény!

Forrás:  Vegetarierforum