Oldalak

2012. július 27., péntek

Málnás - őszibarackos csokitorta "nyersen"

Anyukám júniusi születésnapjára általában én vállalom a tortakészítést.:-) Az elmúlt években készült már többféle, pl.:

                                       
 áfonyás tofutorta




 
                                                     epres - málnás gyümölcstorta

Tavaly aztán eljött a "nyers" torták kora:-)
                                 
                                                                    áfonyás málnatorta

Időközben a sógorom áttért a paleolit-étkezésre, anyukám maradt közben főként nyersevő, így egyre több a nyers ételek rajongója a családban.:-)
A málna szezonitásából adódóan ilyenkor általában az az alap, ez idén sem volt másként.:-)
A torta alapötletét Gittától kaptam a Facebookon, egy narancsos csokitorta alap mellé került töltelékként a barackos-málna. Kicsit folyósra sikerült a közepe, mert kevés útifűmaghéjat tettem bele, illetve daráló helyett aprítógépben aprítottam fel az olajos magvakat, és azok kicsit zavaróan darabosak maradtak....:-)  Az íze viszont finom volt, jó tömény, ahogy a nyers tortáktól megszoktam...:-) A gyerekek megkóstolták, de aztán nem vállalták...:-) A felnőttek szorgosan ették...:-)
Az egyszerűség kedvéért a receptet Gitta blogjáról idézem, néhol kiegészítve.:-)

Málnás - őszibarackos csokitorta "nyersen"
Hozzávalók (egy 18-20 cm-es kapcsos tortaformához):
Alap:
2 csésze dió (beáztatva)
2 csésze áztatott datolya
1/2 csésze kókuszreszelék (opcionális)
3 evőkanál kakaópor
csipet só

A hozzávalókat aprítógépben morzsásra aprítjuk. Akkor jó az állaga, ha a gépben még morzsás, de ha az ujjunkkal összenyomjuk, akkor összetapad. A kókuszreszelékkel a szilárdságot lehet beállítani, ha túl lágy lenne a tészta, akkor kell használni, egyébként elhagyható.
A masszát belenyomkodjuk egy tortaforma aljába úgy, hogy körben 4-5 cm-es pereme legyen.
Aszalógépben 3-4 órán keresztül, majd kivesszük a tortaformából, és még 1-2 órán át aszaljuk (vagy sütőben, nyitott ajtónál).
A megaszalt torta alap sokáig eláll, és bármikor betölthető. 
Ha azonnal fogyasztjuk, akkor nem is szükséges aszalni, betöltjük a tortát, és már esszük is.  / én nem aszaltam:-)

Gyümölcsös töltelék (ezt a részt jórészt módosítottam az eredetihez képest, Gitta javaslatai alapján):

1-2 csésze mandula
bármilyen szezongyümölcs vegyesen (nálam most őszibarack + málna villával összetörve, és jól kinyomkodva)
2-3 ek. útifűmaghéj
kiskanál méz, csipet citromhéj, kiskanál citromlé

A mandulát beáztatjuk, a héját lehúzogatjuk. Aprítógépben finom morzsásra aprítjuk és összekeverjük a villával összetört gyümölccsel. Ízesítheted mézzel, kevés citromlével, narancshéjjal. 

Csokis töltelék:
1 csésze kesudió
1-2 kanál kakaóvaj (vagy kókuszolaj)
3 evőkanál kakaó
1 evőkanál méz
1 csésze datolya beáztatva

A kesudiót porrá őröljük, turmixgépben simára keverjük kevés vízzel, a kakaóvajjal és a datolyával. Ezután hozzákeverjük a kakaót és a mézet, ezt már gép nélkül, kézzel jól eldolgozzuk. Ha túl sűrű lenne, akkor kevés vizet, ha túl híg, akkor még őrölt kesudiót tegyél bele. Egy jó állagú, krémes, mégis szilárd csokikrémet kapunk. A kakaóvaj vagy a kókuszolaj szobahőmérsékleten szilárd halmazállapotú, ezért az ízén kívül még a csokikrém szilárdságához is hozzájárul, jobban vágható, gusztusosabb lesz a tortánk.

Összeállítás:
Az alapra először a gyümölcsös réteget kenjük úgy, hogy kb a perem feléig érjen. Ezután rásimítjuk a csokis réteget, majd egy hosszú késsel elsimítjuk a tetejét. Díszíthetjük reszelt narancshéjjal, csokidarabkákkal, gyümölccsel, mentalevéllel, stb.
Jót tesz neki egy kis állás a hűtőszekrényben.

2012. július 14., szombat

Vegán nyaralóknak - ötletek

 
3 évvel ezelőtt hirdettem meg itt a blogon egy játékot, melyben arra kértem az olvasókat, osszák meg velünk, hogyan oldják meg a család vegán étkezését a nyaralás alatt, amikor elutaznak. Kaptam néhány nagyon hasznos levelet, és mivel kiemelkedő humora miatt ez az egyik kedvencem a beérkezettek közül, időről-időre újra felteszem ide a blogra, hogy az újabb olvasók is elmerülhessenek benne...:-)) Folyt. köv....
 
Ildikó 2 gyermekes, tapasztalt vegán anyuka, aki egy náluk "bejáratott" menüsort osztott meg velünk hihetetlen humorral fűszerezve.:-) Már többször elolvastam, és nagyon jókat derültem rajta.:-)) Az általa megosztott ötletek, és villámreceptek is remekek szerintem, érdemes elolvasni!

Íme:
"Vasárnap: utazás
Mi hajnalban indulunk, többnyire 2-3 óra tájékán. Emiatt a reggeli korán van, bár amúgy délig csak gyümölcsöt szoktunk enni.
Tehát reggeli: előre elkészített szedvicsek (tormás szotyolakrém (nyers szotyi ledarálva reszelt tormával, sóval, citrommal fokhagymával)
Ebédre megállunk és valaholvá kiülünk a szabadba: előre megsütött szejtán szeletek kenyérrel, sok hagymával zöldségekkel.
Vacsira már ott vagyunk: (Ha mégsem, akkor vagy eltévedtünk, vagy már ebédre ott voltunk, mert repülővel mentünk).
Szóval felteszek rizst, és pirítok hozzá apróra vágott zöldségeket.
 
Másnap, hétfő már kora reggel a tengerben ejtőzünk, mert úgy dukál. Délig csak gyümölcs. Nem keverjük, tehát egyszerre csak egyféle, ez alól Ágoston fiam kivétel, akit alaposan elkényeztetünk, így ő néha Biorganikos marcipánt eszik reggelire, vagy sörélesztő tablettát, esetleg a kettőt együtt.
Ebédnél már féltékeny a nagyobbik fiam, Timon hogy ő vajon miért nem rúghat ki a hámból egy kis egészségtelen kajával, így ő fagylaltot ebédel, ami után kb két órát rohangálunk, mert vega fagyi nem terem minden sarkon. Mi többiek, akik ekkor még állhatatosan egészségünk megőrzésén dolgozunk, aznap ebédre tésztát eszünk fohagymás bazsalikomos pesztóval.
Vacsorára elkap az anyai szigor és mindenki teljes őrlésű kenyeret eszik vega margarinnal, gabonakolbásszal és salátával.
 
Kedden délig gyümölcs, Ágoston sült krumplit eszik, mert szerinte a krumli legalább annyira gyümölcs, mint az alma, lévén, hogy az is kerek. És ha már meg is lehet sütni, akkor miért ennénk nyersen, ha egyszer úgy pocsék. Mi többiek, beleértve nagyobbik fiamat, akinek a szája szélén ott virít az árulkodó ketchup-folt, dinnyét reggelizünk.
Ebédre Ágoston legszívesebben Schüssler sót enne kevéske Bach-virág kivonattal, de ez már az apjának is sok, így megembereli magát és mielőtt benyakalja a magunkkal hozott Schüssler só készletet, hajlandó enni a cukkinikrémlevesből (ez a világ legegyszerűbb levese: cukkini aprít, hagymával párol 20 perc alatt puha, botmixer, só, és szerecsendió kell bele, illetve főtt burgonya, amit eleve belevághatunk, hogy együtt párolódjon. Kis magunkkal hozott zabtejszínnel megbolondítjuk, és lehet elmerülni az élvezetekben).
Este elszabadul a pokol és mindenki mást akar enni. Én padlizsánkrémes kenyeret, Timon fiam sült hagymás paradicsomos kenyeret, Viktor párom, zöldséges rizst, Ágoston sörélesztő tablettát málnával. A lakomát némi magunkkal hozott Neurosan zárja, hogy senki ne hányjon éjjel.
 
Szerdán én személy szerint böjtölök, hogy rendbe jöjjön az emésztésem. A többiek is gyümölcsöznek délig, mert a jó példa ragadós.
Ebédre egy kis erőleves, ami a világ legegyszerűbb dolga, csak kell hogy vigyünk magunkkkal, az otthoni fűszerkészletből. Egy kis zacsiba beledobálunk: babért, borókát, szegfűborsot, sáfrányos szeklicét, borsot, köményt, szerecsendióvirágot, borsikát, majorannát, kurkumát. Ezeket teatojásban a vízbe tesszük, majd hozzádobáljuk a zöldségeket, amihez csak kedvünk van, de mindent egészben, vagy félbe vágva (zeller, karalábé, répa, fehérrépa, kelkáposzta hagyma, fokhagyma, egy paradicsom, egy paprika, és több kisebb krumpli. Olyan lesz, mint a húsleves, csak egészséges. Legalább 1 óra fővés kell neki, de megéri, és azon kívül, hogy várni kell rá, sok meló nincsen vele.
Este étterembe megyünk, mert a tengerparton többnyire lehet találni olyan helyet, ahol tojásmentes tésztából gyártanak spagettit fincsi paradicsomszósszal. Pont eddig tart a böjtöm is, milyen érdekes. Néha még olyan pizzázót is találtunk, ahol nem tejjel és tojással készítették a pizzát, sajtot meg nem kértünk rá. Jól jön néha, ha beszélünk mindenféle nyelveken, mert a pincérek még itthon is nehezen keverednek elő egy valóban vega kajával, nemhogy egy vadidegen országban, ahol nem értjük a nyelvet. Mi nem megyünk be étterembe, ha nem tudunk valamilyen nyelven beszélni a pincérrel, amit láthatólag valóban meg is ért. Vagy keresünk egy indiai éttermet, mert ott sanszos, hogy lesz valami tehénmentes (ezt a hülyeséget! Az ember nem megy be az olasz tengerparton indiai étterembe!) 
 
Csütörtök reggel barack, vagy sárgadinnye, ha már augusztus van, akkor szőlő is.
Ebédre zöldbabfőzelék, sült szejtán karikákkal.
Vacsorára vegazsíros kenyér zöldségekkel, hagymával (vegazsír= otthonról jön velünk: hagyma pirul, jó fél órát, hogy barna és pörcös legyen, majd bele a turmixba, hozzá Marmite krém, (ez egy élesztőkrém), és fűszerek, meg só, kevés hagyma fokhagyma. Isteni! Mindenki szereti. Lehet chilisre is csinálni. Az még finomabb! 
 
Péntek délig gyümölcs, mindenki eldönti, neki melyik.
Ebédre krumplistészta, rettenetes mennyiségben, mert az nagy kedvenc.
Vacsorára zabkása aszalt gyümölcsökkel
 
Szombaton utazunk, ezért arra való tekintettel, hogy a leírtakon kívül még egy csomó más kaját is megettünk, csak ezeket nem kellett leírni, mert nem kértétek, de a főtt kukoricától kezdve az otthonról hozott három féle süti és kekszig, ránk ugrott legalább hat kiló, nos emiatt a veszett fejsze nyele életérzés miatt felszerelkezünk mindenki kedvenceivel: Viktor párom műzliszeleteket vesz, Timon fiam a hőségre való tekintettel megdobja a szervezetét egy kevés chilis pickle-lel hozzá való chipsekkel, Ágoston marad a jól bevált sörélesztő tablettánál, én pedig szendvicseket gyártok a maradék krémekből.
Mire hazaérünk elfogy a Neurosan is, és boldogan szórjuk szanaszéjjel piszkos holmiainkat a nagy szobában, mielőtt felfaljuk az áldott jó nagymama háromfogásos meglepi-vacsoráját, amiből persze egy szem sem marad. De ez már egy másik történet.
Jó nyaralást! Ildikó"
 
Ennyi volt a mese mára, a következő részben következik még a két játékon kívüli benevezett, Edit és Orsi összeállítása!:-)

2012. július 12., csütörtök

'Mi ezért nem eszünk állatokat' - könyvajánló

A címben szereplő megállapítás sajnos nem érvényes közösségileg a családunkra, de én mindenképpen felvállalom, és igyekszem nem eltitkolni a gyerekeim előtt se az élet ezen valós folyamatait...

Az amerikai szerző, Ruby Roth  nemrégiben keresett meg az olasz blogomon keresztül (amit valójában szintúgy igen elhanyagoltam...:-( , és kért segítséget a könyv  népszerűsítésében.
Magyarul még nem jelent meg tudtommal, de bízom benne, hogy mihamarabb felvállalja egy magyar kiadó is ennek a fantasztikus könyvnek a kiadását!!

A közel 10 éve vegetáriánus, illetve vegán Ruby 4-10 éves gyerekek számára írt könyve azt a célt tűzte ki maga elé, hogy megismertesse a gyerekekkel a nagyüzemi állattartás és a túlzott húsfogyasztás körülményeit, hosszútávú hatásait. 
A különlegesen kedves állatillusztrációk melletti, egyszerűen megfogalmazott kísérő szövegek rendkívül szemléletesen, ám ugyanakkor a gyermekeket megérintő tömörséggel adják át a szükséges információkat. Egy fejezet egy állatcsoportot mutat be természetes életkörülmények, illetve a nagyüzemi állattartás keretei között.
Idézet a könyvből (az én fordításomban:-):

"A csirkék
A tyúk tojást rak, amiből egy nap kikelnek a kicsinyei. A tyúkanyó és kiscsirkéi már akkor "beszélgetnek" egymással gondosan megépített fészkükben, mielőtt véglegesen kikelnének a tojásból. A már nagyobb kiscsirkék idővel bújócskát és fogócskát játszanak, miközben a kakas vigyáz rájuk.

Az állattartó üzemekben ketrecbe zárt csirkék nem jutnak elég élettérhez. Ott nincs mező, amit felfedezhetnének, nincs por, amiben fürödhetnének, és nincs föld, ahol csipegetni és kapirgálni tudnának. Még annyi helyük sincs, hogy kitárhassák a szárnyukat."

Nagyon szimpatikus, hogy a könyv végén a "Mit tehetünk még?' c. fejezetben a gyerekek ötleteket kapnak ahhoz, hogyan és mit tehetnek még az állatokért? 
Pl. "Olyan ruhát, cipőt, övet és táskát vásárolj, mely nem állatszőrből, vagy állatbőrből készült!
Családi ünnepeken készíts vegán ünnepi menüt!" stb.

A 3 éves kislányom szájtátva, és mély együttérzéssel hallgatta a megható történeteket. A 6 éves fiam konstatálta magában az infókat, majd summázta, hogy "a hús azért finom"...
Mind a ketten többször kérték már, hogy olvassuk végig a könyvet (magyarra fordítom és úgy olvasom fel nekik), és sokat beszélgetünk utána róla. Sőt, a gyerekek rendszeresen idéznek is már a könyvből! Ruby írásmódja olyannyira megható, hogy amikor az első alkalommal olvastam, meg is könnyeztem...

Több nyelvre lefordították már, pl. németre és olaszra is. Nemrégiben pedig megjelent a második könyv is, kifejezetten a vegánságról (ugyancsak 4 éves kortól): 'Vegan is love'.

Ruby Roth honlapához klikk IDE!
Ruby Facebook oldala ITT !

Ebben a videóban pedig ő maga beszél a könyvéről:



2012. július 11., szerda

Hamis tojásos nokedli

Az elmúlt egy-két évben elég sokat lazultam a teljes kiőrlésű lisztek használatát illetően (is:-)...
Kb. 5 évig próbálkoztam vele, de a Nagyobbikkal nem sikerült megszerettetni, meg sokmindenben a férjemmel se... A Kicsinek szerencsére mind a mai napig nincs vele problémája, ő bármikor simán megeszi a teljes kiőrlésű dolgokat. Így aztán azt a kompromisszumos megoldást választottam, hogy van néhány dolog, mint a nokedli is, ami maradt sima fehér lisztes (pl. leveles tészták, a kelt tészták) és a többinél, mint pl. a sütik is, vagy a palacsinta igyekszem az 50-50%-os arányt követni a teljes kiőrlésű és a fehér liszt keverékét illetően (és ha most nagyon őszinte akarok lenni magamhoz lehet, hogy nekem is jobban ízlik így...:-)).
Szóval, fentiekből adódóan a nokedlit is miután anyósom többször elkészítette hagyományos módon és a gyerekek megszerették úgy, már nem nagyon lehetett máshogy az asztalra tenni (bár amúgy a nokedli szerintem még határeset, szerintem az 50-50% itt is elmenne...).

A tojás helyettesítése tofuval a nokedli feltétjeként Renitől származik, és már évek óta készültem elkészíteni. Most sor került rá, de ebben a formában gyakorlatilag egyedül maradtam vele, a gyerekek az üres nokedlit választották.:-) 
Az ötletet viszont megosztom, mert jópofa szerintem, és nekem nem volt vele semmi bajom, sima zöld salátával ettem (nem cukros-ecetessel!:-).

Tojásos nokedli
Hozzávalók (4 főre):
500 g bio liszt (tetszőleges arányban, lsd. fentiek alapján)
6 ek. napraforgó olaj
4 teáskanál búzadara
csipet só
100 ml növényi tej
víz

kb. 100 g natúr tofu 
csipet kurkuma

Az olajat és a búzadarát külön összekeverjük, majd a többi hozzávalóhoz öntjük. A vizet folyamatosan adagoljuk hozzá, annyit, hogy se túl lágy, se túl kemény tésztát ne kapjunk (na ezt a mondatot utáltam én is kezdő koromban, de sajnos be kell vallanom tényleg semmi fogalmam nincs róla, mennyi volt az annyi...:-) Meg hát a liszttől is függ ugye - mint másik kedvenc:-)))). Forró vízbe szaggatjuk és néhány perc alatt kifőzzük a nokedlit.

A tofut villával összetörjük, beleszórunk egy csipet kurkumát, hogy színezzük, és sóval ízlés szerint ízesítjük. Belekeverjük a kifőtt nokedlibe, és friss salátával tálaljuk.

2012. július 5., csütörtök

Barackos - málnás - áfonyás süti




A Good Food júliusi számában bukkantam erre az extrém módon egyszerű és gyors receptre.:-) 
Bár nálunk a Nagy gyakorlatilag 3-4 éve semmilyen gyümölcsöt nem eszik meg (vérvizsgálat alapján van alma- és őszibarack-allergiája, mint keresztallergén a nyírfára, illetve egy gasztroenterológus felvetette a gyümölcscukor-érzékenységet is, az extrém gyümölcselutasítás miatt, de azt már nem csináltattuk meg...),gondoltam, most figyelmen kívül hagyva az ő kívánalmait, igenis csinálok finom gyümölcsös sütit, mivel a Kicsi viszont imádja. Meg én is.:-)
Az alap, kész bolti leveles tésztából készült, ami fehér lisztes, de ezen időnként túlléphetünk:-).
Mi nagyon szerettük, a Nagy pedig lepakolta róla a gyümölcsöt és csak a leveles tésztát ette...



Barackos - málnás - áfonyás süti
Hozzávalók:
1 csomag kész leveles tészta ('Tante Fanny', ez vegán, pl. Sparban kapható)
8 db sárgabarack
100 g málna
egy nagy marék áfonya
2-3 ek. nádcukor (vagy nyírfacukor)
0,5 cs. bio vaníliás cukor  (pl. a DM-es 'Alnatura')

A sütőt előmelegítjük 200 fokra. A tésztát rátesszük egy tepsire, a széleit felhajtjuk kb. 2 cm-re, és rászórjuk a felszeletelt sárgabarackot. 10-15 percre betesszük a sütőbe. Utána kivesszük és rászórjuk a málnát, illetve az áfonyát, majd megszórjuk a cukorral. Visszatesszük még kb. 10 percre és készre sütjük. Hidegen és melegen is fogyasztható.

Tipp: lehet készíteni réteslapokból is, pl. a 'tante Fanny'-ból létezik teljes kiőrlésű is, csak akkor olajjal meg kell kenni az egymásra fektetett kb. 6 réteslapot.

2012. július 3., kedd

Nyári ínyenc vegán vacsora olaszosan


Rendezgettem a régi gasztroblogos fotóimat és felleltem egy két évvel ezelőtti nagyon jó kis vegán baráti vacsora részleteit...:-)
Néhány lelkes vegás gasztroblogger (összesen 12-en) összefogott, és az akkoriban futó 'Vacsoracsata', illetve 'Hal a tortán' tévés műsorok mintájára csapatokat alkottunk, majd havonta egy alkalommal megvendégeltük egymást. Kezdetben azt terveztük, hogy pontozni is fogunk, ám a végére valójában olyan jókat ettünk, hogy elhagytuk a pontozást és megmaradtak a baráti emlékek...:-) Nagyon jó volt!

Az itt álló, és a fotókon látható menü fogásai a nálunk tartott vacsora részleteit mutatja, mely olaszos vonalat követett. Az egyik vendégünk pedig éppen gluténmentes diétát is tartott, így a menü vegán és gluténmentes is igyekezett lenni egyben (a tésztánál ő kukoricatésztát kapott, és a desszertet ugrotta:-). 
Emlékeimben megmaradt, hogy a gyerekek egész nap otthon voltak velem egyedül, és így kellett a számomra megafőzést lebonyolítanom...:-))) Hát, nem kis menet volt...:-)) Lehetett volna még mit finomítani az ízeken, de a végére azért nagy megkönnyebbülésemre minden nagyon jól fogyott.:-)

További remek nyári vegán vacsoraötleteket találtok a 'Tofu a tortán' blog oldalán!
A mi csapatunk tagjainak vacsorái:

És íme a részletek:


Aperitiv:

Előétel:

Első fogás:

Második fogás:
 radicchio salátás kölesgombóckák
pesztós rizzsel rakott cukkini vegán mozzarellás kalapban
'peperonata' - olasz paprikalecsó

Saláta:
 vegyes zöldsaláta (tölgy és 'lollo' salátából)

Desszert:

Italok:
őszibarackos - citrusos hűsítő
 hideg menta tea
vegán cappuccino

Köszönet a képek egy részéért Szildának!